Governor Mike Pence has announced more than 30 appointees to statewide boards and commissions. They include the Workforce Innovation Council, Natural Resources Commission and Charter School Board. July 21, 2014

News Release

INDIANAPOLIS, Ind. – Governor Mike Pence recently named the following individuals to boards and commissions.

War Memorials Commission

1. Bruno Riboni (St. Joseph Co.), appointed to serve a three-year term through June 30, 2017

Department of Financial Institutions Board of Directors

1. Michael Davis (Delaware Co.), reappointed to serve a four-year term through June 30, 2018

2. Mark Schroeder (DuBois Co.), reappointed to serve a four-year term through June 30, 2018

Criminal Justice Institute Board of Trustees

1. Andrea McCord (Lawrence Co.), appointed to serve a four-year term through July 1, 2018

Workforce Innovation Council

1. Melanie Hart (Monroe Co.), appointed to serve a two-year term through June 30, 2016

2. Randall W. Collins (Grant Co.), appointed to serve a two-year term through June 30, 2016

Motor Vehicle Sales Advisory Committee

1. Kenneth “David” Bane (Wayne Co.), appointed to serve a three-year term through June 30, 2017

Statewide 911 Board

1. Brad Meixell (Clark Co.), reappointed to serve a three-year term through June 30, 2017

2. Edward Reuter (Bartholomew Co.), reappointed to serve a three-year term through June 30, 2017

3. John Hohlier (Hamilton Co.), reappointed to serve a three-year term through June 30, 2017

4. Stephen Reid (Hendricks Co.), reappointed to serve a three-year term through June 30, 2017

5. Wesley Bennett (Hendricks Co.) reappointed to serve a three-year term through June 30, 2017

Little Calumet River Basin Development Commission

1. Raymond Kasmark (Lake Co.), appointed to serve a four-year term through June 30, 2018

2. David Castellanos (Lake Co.), appointed to serve a four-year term through June 30, 2018

Charter School Board

1. B.R. Lane (Lake Co.), appointed to serve a four-year term through June 30, 2018

Governor’s Adoption Committee

1. Sharon Pierce (Boone Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015

2. Karen Sauer (Marion Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015

3. Zachary Kester (Morgan Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015

4. Gregg Ellis (Marion Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015

5. Jane Bisbee (Lake Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015

6. Tamara Wilson (Hendricks Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015

7. Honorable Stephen Galvin (Monroe Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015

8. Honorable Dana Kenworthy (Grant Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015

9. Michele Jackson (Marion Co.), appointed to serve a one-year term through June 30, 2015

Domestic Violence Prevention and Treatment Council

1. Robin Pfeiffer (Allen Co.), appointed to serve a three-year term through June 30, 2017

2. Paula Sites (Johnson Co.), appointed to serve a three-year term through June 30, 2017

Indiana Spinal Cord & Brain Injury Research Fund Board

1. Kira Hudson (Marion Co.), appointed to serve a four-year term through June 30, 2018

2. Henry Feuer (Marion Co.), reappointed to serve a four-year term through June 30, 2018

Natural Resources Commission

1. Jane Ann Stautz (Marion Co.), reappointed to serve a three-year term through July 1, 2017

2. Bryan Poynter (Hamilton Co.), reappointed to serve a three-year term through July 1, 2017

3. R.T. Green (Allen Co.), reappointed to serve a three-year term through July 1, 2017

4. Robert Wright (Vigo Co.), reappointed to serve a three-year term through July 1, 2017

Source: The Office of Governor Mike Pence

{{ articles_remaining }}
Free {{ article_text }} Remaining
{{ articles_remaining }}
Free {{ article_text }} Remaining Article limit resets on
{{ count_down }}