Governor Mike Pence has appointed and re-appointed members to several boards and commissions. They include the Alcohol and Tobacco Commission, State Workforce Innovation Council and the Ball State University Board of Trustees.

December 31, 2014

News Release

Indianapolis, Ind. — Governor Mike Pence named the following individuals to multiple boards and commissions.

Alcohol and Tobacco Commission

David H. Coleman (Hendricks County), appointed to serve the remainder of a four-year term through January 31, 2018

Ball State University Board of Trustees

Richard Hall (Hamilton County), reappointed to serve a four-year term through December 31, 2018

R. Wayne Estopinal (Clark County), reappointed to serve a four-year term through December 31, 2018

Civil Rights Commission Board of Directors

Michelle McKeown (Marion County), appointed to serve a four-year term through December 31, 2018

Ahmed Young (Marion County), appointed to serve a four-year term through December 31, 2018

Education Employment Relations Board

Richard Hogue (Hamilton County), appointed to serve the remainder of a four-year term through June 30, 2015

Central Indiana Regional Transportation Authority

Mark Richards (Johnson County), appointed to serve a four-year term through December 31, 2018

Mayor Andy Cook (Hamilton County), appointed to serve a four-year term through December 31, 2018

Indiana State Board of Veterinary Medical Examiners

Jennifer Niederlander (Marion County), appointed to serve a four-year term through December 31, 2018

Medical Licensing Board

Debra Miller (Marion County), appointed to serve a four-year term through December 31, 2018

Speech Language Pathology and Audiology

Ann Bilodeau (Marion County), appointed to serve a three-year term through December 31, 2017

Gary / Chicago International Airport Authority Board of Directors

Stephen Mays (Lake County), appointed to serve the remainder of an unexpired four-year term through September 1, 2017

Turkey Creek Regional Sewer District Board

James Young (Kosciusko County), appointed to serve a three-year term through December 31, 2017

Rex Heil (Kosciusko County), reappointed to serve a three-year term through December 31, 2017

East Central Indiana Regional Planning Commission

Brenda Brumfield (Jay County), reappointed to serve a one-year term through December 31, 2015

Indiana 15 Regional Planning Commission

Stephen Bartels (Crawford County), appointed to serve a one-year term through December 31, 2015

State Trauma Care Committee

Mitchell Farber (Allen County), appointed to serve at the pleasure of the Governor

State Workforce Innovation Council

Kent Kramer (Madison County), appointed to serve a two-year term through December 31, 2016

Indiana School for the Blind and Visually Impaired

Thomas Adams (White County), appointed to serve a four-year term through December 31, 2018

Katherine Botkin (Marion County), reappointed to serve a four-year term through December 31, 2018

Donald Koors (Marion County), reappointed to serve a four-year term through December 31, 2018

Uniform Law Commission

James Bopp (Boone County), appointed to serve at the pleasure of the Governor

Coroners Training Board

Leslie Cook (Adams County), appointed to serve at the pleasure of the Governor

Governor's Planning Council for People with Disabilities

Debra Riggs (Johnson County), appointed to serve the remainder of a three-year term beginning January 1, 2015 through September 1, 2017

Source: Office of Indiana Governor Mike Pence

{{ articles_remaining }}
Free {{ article_text }} Remaining
{{ articles_remaining }}
Free {{ article_text }} Remaining Article limit resets on
{{ count_down }}