Governor Eric Holcomb has made another round of appointments to various boards and commissions. They include the Civil Rights Commission, the Indiana State Board of Nursing and the Medical Licensing Board.

The appointments include:

Civil Rights Commission

• Alpha Blackburn (Indianapolis) will continue to serve on the commission. Her term expires July 31, 2021.

• Steve Ramos (McCordsville) will continue to serve on the commission. His term expires July 31, 2021.

• Weilin Long (Carmel) will join the commission. Her term expires December 31, 2018.

• Adrienne L. Slash (Indianapolis) will join the commission. Her term expires December 31, 2018.

Indiana Criminal Justice Institute Board of Trustees

• Todd J. Meyer (Lebanon) will continue to serve on the board. His term expires July 31, 2021.

• Mark D. Stuaan (Fishers) will continue to serve on the board. His term expires July 31, 2021.

• The Honorable Amy Marie Travis (Brownstown) will continue to serve on the board. Her term expires July 31, 2021.

• James L. Kennedy (Bloomington) will join the board. His term expires July 31, 2021.

Indiana Public Retirement System Board of Trustees

• Bret T. Swanson (Zionsville) will continue to serve on the board. His term expires June 30, 2021.

• David R. Frick (Indianapolis) will join the board. His term expires June 30, 2021.

• Connie L. Plankenhorn (Indianapolis) will join the board as Sen. Long’s nominee. Her term expires June 30, 2021.

Indiana State Board of Nursing

• Sandra K. Bushman, FNP-C (Camden) will join the board. Her term expires July 31, 2019.

• Karen Z. Medernach (Carmel) will join the board. Her term expires June 30, 2019.

Medical Licensing Board

• Dr. Michael F. Busk (Indianapolis) will join the board. His term begins September 1, 2017 and expires November 15, 2019.

State Board of Massage Therapy

• Laurie H. Hardin (Noblesville) will join the board. Her term expires May 31, 2019.

• Charles W. Peebles (Terre Haute) will join the board. His term expires August 1, 2020.

State Board of Pharmacy

• Mark T. Smosna (McCordsville) will continue to serve on the board. His term expires August 1, 2021.

• Matthew D. Balla (Bloomington) will join the board. His term expires March 31, 2019.

Worker’s Compensation Board of Indiana

• Douglas W. Meagher (Indianapolis) will join the board. His term begins August 14, 2017 and expires August 14, 2021.

{{ articles_remaining }}
Free {{ article_text }} Remaining
{{ articles_remaining }}
Free {{ article_text }} Remaining Article limit resets on
{{ count_down }}