Governor Eric Holcomb has made another round of appointments and reappointments to various boards and commissions. They include the Governor’s Council for People with Disabilities and the Indiana War Memorials Commission.

The appointments include:

Business Law Survey Commission

  • Michael Deam (Fort Wayne) will join the commission. His term is at the pleasure of the governor.

Domestic Violence Prevention & Treatment Council

  • Bernice Corley (Indianapolis) will join the council. Her term expires April 30, 2021.
  • Shaunestte Terrell (Indianapolis) will join the council and serve as its presiding member. Her term expires April 30, 2021.

Eastern Indiana Regional Planning Commission

  • State Sen. Jeff Raatz (Richmond) will continue his service on the commission. His term expires December 31, 2018.

Electronic Recording Commission

  • The Honorable Nichole Keller (Brazil) will join the commission. Her term is at the pleasure of the governor.

Emergency Medical Services Commission

  • Dr. Tom Lardaro (Indianapolis) will join the commission. His term expires April 30, 2022.
  • John Ryan (Indianapolis) will join the commission. His term expires April 30, 2022.

Governor’s Council for People with Disabilities

  • Jim McCormick (Hagerstown) will continue his service on the council. His term expires April 30, 2021.
  • Debra Riggs (Franklin) will continue her service on the council. Her term expires April 30, 2021.
  • Erik Smith (Hartford City) will continue his service on the council. His term expires April 30, 2021.
  • Denise Babjak (Valparaiso) will join the council. Her term expires April 30, 2021.
  • Melissa Draper (Monticello) will join the council. Her term expires April 30, 2021.
  • Jody Powers (Muncie) will join the council. Her term expires April 30, 2021.

Indiana Election Commission

  • Zachary Klutz (Fishers) will continue his service on the commission. His term expires June 30, 2020.
  • Suzannah Overholt (Indianapolis) will continue her service on the commission. Her term expires June 30, 2020.

Indiana Housing & Community Development Authority Board of Directors

  • Jeffrey W. Whiteside (Newburgh) will continue his service on the board. His term expires June 30, 2022.

Indiana War Memorials Commission

  • C.T. Montgomery (Owensville) will join the commission. His term expires April 30, 2019.

Soil Conservation Board

  • Warren Baird (Atlanta) will continue his service on the board. His term expires November 30, 2021.
  • Larry Clemens (Angola) will continue his service on the board. His term expires November 30, 2021.
  • Kenny Cain (Darlington) will join the board. His term expires November 30, 2021.
  • Brad Dawson (Guilford) will join the board. His term expires November 30, 2021.

State Employee Appeals Commission

  • Teresa Griffin (Carmel) will join the commission. Her term expires June 15, 2020.

Indiana Geographic Officer

  • Megan R.L. Compton, MPA (Indianapolis), has been appointed as the state’s geographic information officer. Her term is at the pleasure of the governor.
{{ articles_remaining }}
Free {{ article_text }} Remaining
{{ articles_remaining }}
Free {{ article_text }} Remaining Article limit resets on
{{ count_down }}