Governor Eric Holcomb has announced several appointments and reappointments to various state commissions and boards. They include the Commission for Higher Education, Graduate Medical Education Board and State Board of Accountancy.

The appointments include:

Indiana Commission for Higher Education

• Mike Alley (Carmel), chairman and owner of Patriot Investments, LLC and former commissioner of the Indiana Department of Revenue. His term expires June 30, 2019

Dr. Martin Luther King, Jr., Holiday Commission

• Karen Ragland (Evansville), retired educator. Her term expires March 20, 2019

The governor also appointed current member Jena Bellezza, vice president of strategic partnerships and branding with the Indiana Parenting Institute, to serve as chair of the commission.

Graduate Medical Education Board

• Dr. Paul R. Haut (Carmel), COO of Riley Hospital for Children, will continue his service on the board. His term expires December 31, 2019.

• Dr. Tricia L. Hern (Zionsville), vice president of academic affairs for Community Health Network. Her term expires December 31, 2019.

• Timothy Putnam (Batesville), president and CEO of Margaret Mary Health. His term expires December 31, 2019.

• Dr. Jeffrey Rothenberg (Indianapolis), chief medical officer at St. Vincent Hospital. His term expires December 31, 2019.

• Beth Wrobel (Valparaiso), CEO of HealthLinc, will continue her service on the board. Her term expires December 31, 2019

• Dr. Rachel A. Shockley (Indianapolis), program director for Community Health Network Family Medicine Residency South, will join the board. Her term expires December 31, 2019.

Indiana Board of Accountancy

• Michelle D. Skeen (Pendleton), CPA with Estep-Doctor & Company, PC. Her term expires June 30, 2021.

• Dale L. Gettelfinger (Floyds Knobs), CPA and former president/CEO of Monroe Shine & Co., Inc. His term expires June 30, 2021.

Indiana Civil Rights Commission

• Holli Harrington (Indianapolis), director of supplier diversity at the Indianapolis International Airport. Her term expires March 31, 2019.

Indiana Natural Resources Foundation Board

• Matthew J. Kiley (Granger), broker/agent with Holland Insurance Group LLC. His term expires June 30, 2022.

Invasive Species Council

• Rick Haggard (Carmel), executive director of the Indiana Nursery & Landscape Association. His term expires February 28, 2021.

• Kristopher Krouse (Valparaiso), executive director of the Shirley Heinze Land Trust.  His term expires February 28, 2021.

• Linda Broadfoot (Indianapolis), director of Indy Parks. Her term expires February 28, 2021.

State Egg Board

• Thomas N. Lafferty (Noblesville), director of sales for Blackford County Foods. His term expires June 15, 2019.

State Ethics Commission

• Sue Anne Gilroy (Indianapolis), former Indiana Secretary of State and current vice president of development and executive director of the St. Vincent Foundation. Her term expires February 28, 2020.

{{ articles_remaining }}
Free {{ article_text }} Remaining
{{ articles_remaining }}
Free {{ article_text }} Remaining Article limit resets on
{{ count_down }}