INDIANAPOLIS - Governor Mike Pence has made another round of appointments to various boards and commissions. They include the State Board of Animal Health, Law Enforcement Training Board and Indiana State Lottery Commission.

The appointments include:

State Armory Board

Colonel (RET) Timothy R. Warrick [Greene County], appointed to complete an unexpired four-year term through April 18, 2017
State Board of Animal Health

Mark H. Legan [Putnam County], reappointed to serve a four-year term through March 31, 2020

Behavioral Health & Human Services Licensing Board

Andrew T. Harner [Marion County], reappointed to serve a three-year term through March 7, 2019
Rex A. Stockton [Monroe County], reappointed to serve a three-year term through March 7, 2019

Drug Utilization Review Board

Dr. Thomas “T.R.” R. Marshall [Marion County], reappointed to serve a three-year term through March 7, 2019

Indiana Emergency Response Commission

Edward H. Offerman [Hamilton County], appointed to serve at the Governor’s pleasure

Emergency Medical Services Commission

Andrew J. Bowman [Boone County], appointed to complete an unexpired four-year term through February 28, 2019
Charles H. Valentine, Jr. [Hendricks County], reappointed to serve a four-year term through March 7, 2020

Hearing Aid Dealer Examiners Committee

Daniece L. Land [Jackson County], appointed to serve a three-year term through March 7, 2019
Anthony F. Gigli [Marion County], reappointed to serve a three-year term through March 7, 2019

Indiana State Historical Records Advisory Board

Thomas K. Krasean [Marion County], reappointed to serve a three-year term through March 7, 2019

Homeland Security Foundation Board

Philip A. Johnson [St. Joseph County], reappointed to serve a four-year term through March 7, 2020

Law Enforcement Training Board

D. Troy Riggs [Marion County], appointed to serve a four-year term through March 7, 2020

Indiana State Lottery Commission

Milton O. Thompson [Marion County], appointed to complete an unexpired four-year term through June 30, 2017

Midwestern Higher Education Commission

Richard L. Ludwick [Marion County], reappointed to serve a four-year term through March 7, 2020

Board of Mines & Mining

Paul A. Lake [Pike County], reappointed to serve a four-year term through March 7, 2020

Natural Resources Foundation Board

Laurie P. Christie [Hendricks County], reappointed to serve a four-year term through March 7, 2020

Board of Podiatric Medicine

William K. Oliver III [Tippecanoe County], reappointed to serve a three-year term through March 7, 2019

Indiana Board of Registration for Architects & Landscape Architects

David J. Rausch [Boone County], reappointed to serve a three-year term through March 7, 2019

Regulated Amusement Device Safety Board

Theodore W. Bumbleburg [Tippecanoe County], reappointed to serve a three-year term through March 7, 2019

Rehabilitation Services Commission

Erica H. Macke [Hendricks County], appointed to serve a three-year term through March 7, 2019
Dan J. Stewart [Johnson County], reappointed to serve a three-year term through March 7, 2019
Catherine M. Wingard [Hendricks County], reappointed to serve a three-year term through March 7, 2019

Respiratory Care Committee

David R. Burnworth [Monroe County], reappointed to serve a three-year term through March 7, 2019
Patricia E. Ingle [Morgan County], reappointed to serve a three-year term through March 7, 2019
Gary L. Smith [Tipton County], reappointed to serve a three-year term through March 7, 2019

Soil Conservation Board

Rex A. Blanton [Fayette County], appointed to complete and unexpired four-year term through November 30, 2018