INDIANAPOLIS - Governor Mike Pence has made a round of appointments to various boards, commissions and councils. They include the Ethics Commission, Governor's Commission on Minority & Women Business Enterprises and the Indiana State Psychology Board.

The appointments include:

State Board of Animal Health

Sandra F. San Miguel [Tippecanoe County], reappointed to serve a four-year term through March 31, 2020
Sarah E. Wagler [Brown County], reappointed to serve a four-year term through March 31, 2020

Board of Chiropractic Examiners

Dr. David D. Davis [Delaware County], reappointed to serve a three-year term through February 15, 2019

Coroners Training Board

Roger P. Lewis [Vermillion County], appointed to serve at the Governor’s pleasure

Ethics Commission

Peter D. Nugent [Johnson County], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020

Mental Health & Addiction Services Development Program Board

Dr. Ann H. Gilbert [Marion County], appointed to serve at the Governor’s pleasure

Board of Mines & Mining

John A. Stachura [Knox County], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020

Governor's Commission on Minority & Women Business Enterprises

Alfonso R. Vidal [Warrick County], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020

Patoka Lake Regional Water & Sewer District

John D. Wade [Pike County], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020

Indiana State Board of Pharmacy

Mark T. Smosna [Hamilton County], appointed to complete an unexpired four-year term through July 1, 2017

Physician Assistant Committee

JoAnn Beecher [Steuben County], appointed to serve a three-year term through February 15, 2019
Bret A. Cornn [Jackson County], appointed to serve a three-year term through February 15, 2019

Board of Podiatric Medicine

Therese A. Eutsler [Montgomery County], appointed to serve a three-year term through February 15, 2019

Indiana State Psychology Board

Dr. Jere W. Leib [Allen County], reappointed to serve a three-year term through February 15, 2019

Recycling Market Development Board

Jie Chen [Hamilton County], appointed to serve a four-year term through February 15, 2020
Terry L. Guerin [Madison County], appointed to serve a four-year term through February 15, 2020
Matthew R. Gratz [Allen County], appointed to serve a four-year term through February 15, 2020
Kelly R. Weger [Marion County], appointed to serve a four-year term through February 15, 2020
Harvey Abramowitz [Chicago, Illinois], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020

Regional Works Councils

Jennifer L. Arzola-Kwiatkowski [Porter County], appointed to Region 1 to serve a two-year term through February 15, 2018
Lisa E. Dercach [St. Joseph County], reappointed to Region 2 to serve a two-year term through February 15, 2018
Lawrence H. Garatoni [St. Joseph County], reappointed to Region 2 to serve a two-year term through February 15, 2018
Sarah S. Rice [St. Joseph County], reappointed to Region 2 to serve a two-year term through February 15, 2018
Andrew J. Ball [Tippecanoe County], reappointed to Region 4 to serve a two-year term through February 15, 2018
Jeff A. Hauswald [Howard County], reappointed to Region 4 to serve a two-year term through February 15, 2018
Reginald McGregor [Marion County], reappointed to Region 5 to serve a two-year term through February 15, 2018
Robert L. Taylor [Boone County], reappointed to Region 5 to serve a two-year term through February 15, 2018
James D. Hiester [Wells County], reappointed to Region 6 to serve a two-year term through February 15, 2018
Greg S. Tucker [Marshall, IL], appointed to Region 7 to serve a two-year term through February 15, 2018
Tabitha M. Freeman [Owen County], reappointed to Region 8 to serve a two-year term through February 15, 2018
Rebecca M. Reeves [Clark County], reappointed to Region 9 to serve a two-year term through February 15, 2018
Beth P. Johnson [Shelbyville, KY], reappointed to Region 10 to serve a two-year term through February 15, 2018
Richard L. Roll [Vanderburgh County], reappointed to Region 10 to serve a two-year term through February 15, 2018
B. Todd Mosby [Gibson County], reappointed to Region 11 to serve a two-year term through February 15, 2018
Wendy L. Wells [Warrick County], reappointed to Region 11 to serve a two-year term through February 15, 2018

Regulated Amusement Device Safety Board

Lee D. Geiling [Allen County], reappointed to serve a three-year term through February 15, 2019

Indiana School for the Deaf Board

Raymond L. Furner [Hendricks County], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020