INDIANAPOLIS - Governor Mike Pence has announced appointments to several boards and commissions. They include the Indiana Charter School Board, Indiana Election Commission and the State Workforce Innovation Council.

The appointments are:

State Board of Animal Health

Julie S. Davis [Wayne County], appointed to serve a four-year term through August 31, 2019
Richard “Rick” R. Davis [Boone County], appointed to serve a four-year term through August 31, 2019
Gary L. Hoagland [Dubois County], appointed to serve a four-year term through August 31, 2019

East Chicago Urban Enterprise Zone Association Board

Rep. Donna J. Harris [Lake County], appointed to serve a four-year term through August 31, 2019

Indiana Charter School Board

Joshua D. Owens [Marion County], appointed to serve a four-year term through August 31, 2019

Indiana Commission on Ports

Kenneth W. Kaczmarek [Monroe County], reappointed to serve a four-year term through August 31, 2019

State Board of Cosmetology & Barber Examiners

Rev. Gregory M. Kenny Sr. [Hamilton County], appointed to serve a three-year term through August 31, 2018
Victoria L. Ross [Pike County], appointed to serve a three-year term through August 31, 2018

Education Commission of the States

Rep. Robert W. Behning [Marion County], appointed to serve at the pleasure of the Governor
Teresa Lubbers [Marion County], appointed to serve at the pleasure of the Governor
Sen. Earline Rogers [Lake County], appointed to serve at the pleasure of the Governor
Chad Timmerman [Marion County], appointed to serve at the pleasure of the Governor

Indiana Election Commission

S. Anthony Long [Warrick County], reappointed to serve a two-year term and as vice chair through June 30, 2017

Indiana Finance Authority Board of Directors

Harry F. McNaught [Hamilton County], reappointed to serve a four-year term through August 31, 2019

Healthy Hoosiers Foundation Board

Daniel F. Evans [Marion County], appointed to serve a three-year term through August 31, 2018
William C. VanNess II [Madison County], appointed to serve a three-year term through August 31, 2018

Homeland Security Foundation Board

Steven A. Cain [White County], reappointed to serve a four-year term through August 31, 2019
Kenneth R. Neumeister [Allen County], reappointed to serve a four-year term through August 31, 2019

Indiana Council on Independent Living (ICOIL)

William A. Fama [Hamilton County], appointed to serve a three-year term through August 31, 2018

Motor Vehicle Sales Advisory Board

Pamela Ann Argostino [Porter County], appointed to complete an unexpired three-year term through June 30, 2017
Sen. Thomas J. Wyss [Allen County], appointed to complete a three-year term through August 31, 2018

Indiana Motorsport Commission

Thomas W. Kelley [Allen County], reappointed to serve a four-year term through August 31, 2019

Indiana Network of Knowledge (INK) Governance Committee

Jeffrey S. Ton [Marion County], appointed to serve at the pleasure of the Governor

Regulated Amusement Device Safety Board

Randell C. Niemeyer [Lake County], appointed to serve a three-year term through August 31, 2018

Indiana State Board of Pharmacy

Dell T. Fanning [Knox County], reappointed to serve a four-year term through August 31, 2019

Indiana Tourism Council

Peter T. Eshelman [Whitley County], appointed to serve a two-year term through August 31, 2017
Gale Anton Gerber [Elkhart County], appointed to serve a one-year term through August 31, 2016
Denise K. Pence [Bartholomew County], reappointed to serve a two-year term through August 31, 2017
Lula “Lu” B. Porter [Vanderburgh County], appointed to serve a one-year term through August 31, 2016
Eric Bruce Snow [Spencer County], reappointed to serve a two-year term through August 31, 2017
James E Wallis [Marion County], appointed to serve a two-year term through August 31, 2017

State Workforce Innovation Council

Jay H. Geshay [Marion County], appointed to serve a two-year term through August 31, 2017