updated: 8/10/2014 8:57:31 PM

Pence Makes Dozens of Appointments

InsideINdianaBusiness.com Report

Indiana Governor Mike Pence has announced appointees for several boards and commissions. They include panels focusing on issues ranging from transportation to Native American affairs.

Twitter Facebook LinkedIn

Continued Below...

Subscribe

August 8, 2014

News Release

Indianapolis, Ind. -- Governor Mike Pence recently named appointees to multiple boards and commissions.

1. Commission on Ports
a. Greg Gibson (Clay County), reappointed to serve a four-year term through June 30, 2018
b. Marvin Ferguson (Marion County), reappointed to serve a four-year term through June 30, 2018

2. Northern Indiana Commuter Transportation District
a. David Pranckus (LaPorte County), appointed to serve a two-year term through June 30, 2016

3. Invasive Species Council
a. Heather Reynolds (Monroe County), appointed to serve the remainder of a three-year term through June 30, 2015
b. Michael Warner (Hendricks County), appointed to serve the remainder of a three-year term through June 30, 2015
c. Phil Gramelspacher (Dubois County), reappointed to serve a three-year term through June 30, 2017
d. John Williams (Marion County), reappointed to serve a three-year term through June 30, 2017
e. Kristopher Krouse (Dubois County), reappointed to serve a three year term through June 30, 2017

4. Medicaid Advisory Committee
a. Michelle Stoughton (Hamilton County), appointed to serve a four-year term through July 1, 2018
b. Michelle Boyd (Hamilton County), appointed to serve a four-year term through July 1, 2018

5. Rehabilitation Services Commission
a. Karen Rusk (Hendricks County), appointed to serve a three-year term through July 31, 2017
b. Traci Anne Taylor (Wayne County), appointed to serve a three-year term through July 31, 2017

6. Occupational Safety Standards Standards Commission
a. James F. Harding (Tippecanoe County), appointed to serve a three-year term through July 31, 2017
b. Grant Porter (Adams County), reappointed to serve a three-year term through July 31, 2017

7. Mental Health Quality Advisory Committee
a. Dr. Jeffrey Kellams (Marion County), appointed to serve a four-year term through July 31, 2018
b. Katherine Wentworth (Marion County), reappointed to serve a four-year term through July 31, 2018

8. Native American Indian Affairs Commission
a. John Warren (St. Joseph County), appointed to serve a four-year term through July 31, 2018. Mr. Warren will also serve as Chairman.
b. John Boyd (Hamilton County), appointed to serve a four-year term through July 31, 2018
c. Nathan Underwood (Floyd County), appointed to serve a four-year term through July 31, 2018
d. Shannon-Marie Turner (Morgan County), appointed to serve a four-year term through July 31, 2018
e. Erin Oliver (Tippecanoe County), appointed to serve a four-year term through July 31, 2018
f. Kenneth Eagle (Starke County), appointed to serve a four-year term through July 31, 2018
g. Tracy Locke (Tippecanoe County), appointed to serve a four-year term through July 31, 2018
h. Catherine “Katie” Morris (Dearborn County), appointed to serve a four-year term through July 31, 2018

Source: Office of Indiana Governor Mike Pence

  • Print
  • E-Mail
  • Newsletters