Governor Mike Pence has announced appointments for several state boards and commissions. They include the Workforce Innovation Council, Soil Conservation Board and Medical Licensing Board. December 3, 2014

News Release

INDIANAPOLIS, Ind. – Governor Mike Pence recently named appointees to the following boards and commissions.

State Soil Conservation Board

Martin Chattin (Knox County), appointed to serve a four-year term through November 30, 2018

Robert Woodling (Monroe County), appointed to serve a four-year term through November 30, 2018

Scott Ham (Floyd County), reappointed to serve a four-year term through November 30, 2018

Warren Baird (Tipton County), reappointed to serve a three-year term through November 30, 2017

Robert Eddleman (Marion County), reappointed to serve a four-year term through November 30, 2018

Larry Clemens (Steuben County), reappointed to serve a three-year term through November 30, 2017

Indiana Board of Registration for Soil Scientists

David Lefforge (Wells County), reappointed to serve a four-year term through November 30, 2018

Gary Steinhardt (Tippecanoe County), reappointed to serve a four-year term through November 30, 2018

John Bonsett (Johnson County), reappointed to serve a four-year term through November 30, 2018

Spencer Williams (Clark County), reappointed to serve a four-year term through November 30, 2018

Thomas Eickholtz (Noble County), appointed to serve a four-year term through November 30, 2018

State Workforce Innovation Council

John Meredith (Wayne County), appointed to serve a two-year term through October 31, 2016

South Central Regional Sewer District Board

Michele Kirkman-Hardman (Lawrence County), reappointed to serve a four-year term through September 12, 2018

Board of Mines and Mining

Gregory Xanders (Knox County), appointed to serve a four-year term through October 31, 2018

Little Calumet River Basin

LeVon Whittaker (Lake County), appointed to serve four-year term through June 30, 2018

Medical Licensing Board

Dr. Rebecca Moredock-Mueller (Hancock County), reappointed to serve a four-year term through November 30, 2018

Victoria McCann (Hamilton County), reappointed to serve a four-year term through November 30, 2018

State Board of Behavioral Health and Human Services

Dr. Maria Poor (Hancock County), appointed to serve the remainder of an unexpired three-year term through April 30, 2017

Real Estate Appraiser Certification Board

Gina Stuart (Vigo County), appointed to serve a four-year term through October 31, 2018

Chiropractic Board of Examiners

Derek Dyer (Huntington County), appointed to serve a three-year term through October 31, 2017

Auctioneer Commission

Pete Shawver (Jay County), appointed to serve a three-year term through October 31, 2017

John Kruse (DeKalb County), appointed to serve a three-year term through October 31, 2017

Jimmie Yagle (Knox County), reappointed to serve a three-year term through October 31, 2017

Jack Lawson (Hendricks County), reappointed to serve a three-year term through October 31, 2017

Gregory Michael (Carroll County), reappointed to serve a three-year term through October 31, 2017

Source: The Office of Governor Mike Pence

{{ articles_remaining }}
Free {{ article_text }} Remaining
{{ articles_remaining }}
Free {{ article_text }} Remaining Article limit resets on
{{ count_down }}