Pence Makes Board, Commission Appointments

Posted: Updated:

Indiana Governor Mike Pence has made appointments to several boards and commissions. They include Regional Works Councils, the State Board of Pharmacy and the Law Enforcement Training Board.

March 20, 2015

News Release

Indianapolis, Ind. -- Governor Mike Pence recently named the following individuals to multiple boards and commissions.

Regional Works Councils

Aadron Rausch (Clinton County), appointed to serve a two year-term through December 31, 2017

Margaret Semmer (Will County, IL), appointed to serve a two-year term through December 31, 2017

Civil Rights Commission

Sheryl Edwards (Allen County), appointed to serve a four-year term through March 31, 2019

Kent Hull (St. Joseph County), appointed to serve a four-year term through March 31, 2019

Suzanne Gaidoo (Hamilton County), appointed to serve a four-year term through March 31, 2019

Behavioral Health and Human Services Licensing Board

Stephen Viehweg (Hancock County), appointed to serve a three-year term through March 31, 2018

Indiana Council on Independent Living

Christopher Cleveland (Marion County), appointed to serve the remainder of an unexpired four-year term through June 30, 2015

State Board of Pharmacy

Kristal Williams (Marion County), appointed to serve a four-year term through March 31, 2019

John Wilson (Madison County), appointed to serve a four-year term through March 31, 2019

Law Enforcement Training Board

Sheriff Michael Scroggins (Delaware County), appointed to serve a four-year term through March 31, 2019

Sheriff Jeffrey Cappa (Wayne County), appointed to serve a four-year term through March 31, 2019

Sheriff Gregory Oeth (Posey County), appointed to serve a four-year term through March 31, 2019

Martin Luther King Jr. Holiday Commission

Jena Bellezza (Lake County), appointed to serve a four-year term through January 31, 2019

Ray Owen (St. Joseph County), appointed to serve a four-year term through January 31, 2019

Judy Streeter (Madison County), appointed to serve a four-year term through January 31, 2019

Sue Roberson (Wayne County), appointed to serve a four-year term through January 31, 2019

Marshawn Wolley (Marion County), appointed to serve a four-year term through January 31, 2019

Darrell Ragland (Vanderburgh County), reappointed to serve a four-year term through January 31, 2019

Trey Lewis (Clark County), appointed to serve a four-year term through January 31, 2019

Source: Office of Indiana Governor Mike Pence