Pence Names IURC Commissioner

Posted: Updated:

Governor Mike Pence has named James Huston commissioner of the Indiana Utility Regulatory Commission. He currently serves as chief of staff at the Indiana State Department of Health. Pence has also announced appointments to several other boards and commissions.

September 3, 2014

News Release

Indianapolis, Ind. -- Governor Mike Pence today named James Huston as Commissioner of the Indiana Utility Regulatory Commission (IURC). Huston will fill the current vacancy on the IURC created by the resignation of Commissioner Jim Atterholt, who now serves as the Governor’s Chief of Staff. Effective immediately, Huston will serve the remainder of Atterholt’s term, which expires on March 31, 2017.

"With a lifetime of public service, James Huston's commitment to Indiana is unmatched,” said Pence. "His proven leadership and unique background will go far as he continues his service to Hoosiers as Commissioner of the Indiana Utility Regulatory Commission."

Huston currently serves as Chief of Staff at the Indiana State Department of Health. From 2011 to early 2013, he served as Executive Director of the Office of Faith Based and Community Initiatives. Huston has held a variety of leadership positions throughout his more than 30-year career at both the federal and state level, including time spent as assistant deputy treasurer for the State in 1989 and Deputy Commissioner for the Bureau of Motor Vehicles from late 1986 to 1987. He is a 1987 recipient of the Sagamore of the Wabash Award and a member of Brownsburg Kiwanis. Huston earned his undergraduate degree from Ball State University.

In addition, Governor Pence named the following individuals to multiple boards and commissions.

Governors Planning Council for People with Disabilities

1. Andrew Brockman (Marion County), appointed to serve a three-year term through September 1, 2017

2. George Martin (Hamilton County), appointed to serve a three-year term through September 1, 2017

Charter School Review Panel

1. Carlotta Cooprider (Marion County), appointed to serve a two-year term through August 31, 2016

School for the Deaf Board of Directors

1. Rebecca Gromala (Lake County), appointed to serve a four-year term through August 31, 2018

Medical Education Board

1. Kevin Speer (Hendricks County), appointed to serve a three-year term through December 31, 2017

2. Mayola Villarruel (Lake County), reappointed to serve a three year term through December 31, 2017

3. Kim Volz (Vanderburgh County), reappointed to serve a three-year term through December 31, 2017

4. Robert McQuiston (Marion County), reappointed to serve a three-year term through December 31, 2017

5. Richard Feldman (Marion County), reappointed to serve a three-year term through December 31, 2017

State Board of Animal Health

1. Kent Peter (Dubois County), appointed to serve a four-year term through March 31, 2018

2. Dave White (Franklin County), reappointed to serve a four-year term through March 31, 2018

State Board for Funeral and Cemetery Services

1. Donald Alford (St. Joseph County), appointed to serve a four-year term through August 31, 2018

2. Robert Loose (Madison County), appointed to serve a four-year term through August 31, 2018

3. Thomas Sproles (Henry County), appointed to serve a four-year term through August 31, 2018

4. Sam Frain (Pulaski County), reappointed to serve a partial term through August 31, 2016

5. Christopher Cooke (Vanderburgh County), appointed to serve a four-year term through August 31, 2018

6. Theodore Mau (Marion County), reappointed to serve a four-year term through August 31, 2018

7. Roland Cutter (Wayne County), reappointed to serve a four-year term through August 31, 2018

Drug Utilization Review Board

1. Charles A. Class (Hendricks County), appointed to serve a three-year term through August 31, 2017

Indiana Humanities

1. Beth Bechdol (DeKalb County), appointed to serve a three-year term through August 31, 2017

2. Myra Borshoff Cool (Morgan County), appointed to serve a three-year term through August 31, 2017

3. Judge Maria Granger (Floyd County), appointed to serve a three-year term through August 31, 2017

4. Representative Christina Hale (Marion County), appointed to serve a three-year term through August 31, 2017

5. Representative Jerry Torr (Hamilton County), appointed to serve a three-year term through August 31, 2017

6. Beverley Pitts (Johnson County), appointed to serve a three-year term through August 31, 2017

Regulated Amusement Device Safety Board

1. James Olliver (Floyd County), appointed to serve a three-year term through August 31, 2017

Source: Office of Indiana Governor Mike Pence